- Ако и двамата родители са диабетици, рискът от диабет при децата e 50%, а ако само един от родителите е болен, рискът e 25%. Имайте това предвид, особено когато планирате да станете родител.
- Не забравяйте, че наследствеността при захарен диабет e вероятностен показател, т.е. това не означава, че детето със сигурност ще стане диабетик.
- Създайте на детето такива условия за развитие, които ще намалят рисковете от заболяване до минимум. Няма значение дали детето е предразположено или не.
- Пазете психиката на детето. Травмата в детската възраст, много често е и причина за диабета. Не плашете децата, възпитавайте ги да бъдат силни и безстрашни.
Науката все още не може да даде окончателен отговор на въпроса за причините за диабета, въпреки че е ясно, че корените му са в сложното взаимодействие на генетична предразположеност, вирусни инфекции и имунологични заболявания. Ако това се случи в детството, особено в ранна възраст, латентният (скрит) период е много кратък – в този случай родителите могат да обърнат внимание на това, че детето изведнъж започва да пие много течности, често уринира, включително и през нощта. Неговият апетит се е променил – или през цялото време е гладно или обратно, отказва да се храни. Детето бързо губи тегло, става апатично, сънливо.
Диабетът няма обичайните симптоми на детските болести – няма температура, няма кашлица, няма обриви. И докато родителите гадаят, организмът на детето изчерпва последните си защитни сили, и отчаяно се бори с вече бушуващото заболяване. Появява се гадене, повръщане, коремни болки, нарушава се дишането – латентният период е приключил и състоянието рязко се влошава. Ако на този етап на детето не бъде предоставена екстремна помощ, последствията могат да бъдат дори и фатални.
Източник на информацията: www.glucostabbg.com