При експериментално сравнително проучване са мониторирани нощните кръвнозахарни стойности при заседнал дневен режим и дни с активно натоварване. Установено е, че рискът от нощни хипогликемии е по-висок в дните на активно натоварване.
Общо 42% от възрастовата група 11–17 години са имали нощни хипогликемии след натоварване през късния следобед, срещу 16% при дни без натоварване.
Тези нови открития подчертават важността на прецизирането на инсулиновия режим в активно натоварените дни, както авторите посочват в "Journal of Pediatrics".
Д-р Рой Бек, директор на "Jaeb" Център за Медицински проучвания в Тампа, Флорида отбелязва: "Физическото натоварване се препоръчва за тях". Освен общоукрепващото въздействие на физическата активност се посочва и това, че тя се явява и превенция срещу прекаленото повишаване на кръвната захар.
Съществуващият риск от нощни хипогликемии обаче означава, че всеки родител трябва да се обърне към лекуващия лекар на своето дете за съвет как да прецизира инсулиновият режим и късните закуски, така че да се посрещнат по-големите изисквания на организма през физически натоварените дни. "Твърдият" подход за справяне с диабета не е успешен, споделя той.
Проучването включва 50 подрастващи деца, които са наблюдавани клинично в два последователни дни – единият са прекарали без активно натоварване, а следващият са използвали "бягаща пътека" като средство за натоварване в късният следобед. Почти всички са показали спад на кръвната захар по време на натоварването, докато 42% са имали късна, нощна хипогликемия.
Някои от децата в последната група, въпреки липсата на активно натоварване също са имали нощна хипогликемия, като рискът е оценен като по-висок при тези, които в ежедневието си имат по-голяма физическа активност.
Възможното обяснение, което посочват изследователите е, че регулярното натоварване води до повишен отговор на организма към инсулина.
Източник: Journal of Pediatrics, Октомври 2005